Return to Website

Ses Odası

Bu bölge insan kişiliğinin yapısökümünü amaçlayan bir forumdur. Yazıları okumak için üzerlerine tıklayın Özerk bir yazı yazmak isteyenler "new article" yazan yere, Herhangi bir yazıya cevap verebilmek için yazıyı okuduğunuz yerdeki"reply" yazan yere basmanız yeterli

Ses Odası
Start a New Topic 
Author
Comment
No Subject

anlıyamadığım tek şey; kendi yaşamlarımızın sorumluluğunu başkalarına mı yüklemeliyiz....

Re: No Subject

sorumluluğu gerçek kılan "şey" yapılan "şeyler" için konulan isimlerdir
böylece olayları kalıpların içine tıkıştırıp kendimizi rahatlatırız ya da düzene soktuumuzu zannederiz
Bunlar anlaşıldıktan sonra iki temel kişilik ortaya çıkar
birincisi ortalıkta dolaşıp bi çeşit palyaçoluk(ya da palyaNçoluk)yaparak yapılan işi insanların ciddiye almasını sağlamaya çalışan
ikincisi ise olayı sürekli sorgulayıp yannışını doorusunu tartan üreten ve bi sürü uuraşan biri...
sanırım olay, sorumluk bu kişiliklerin herhangi birinin üstünde odaklanırsa ortaya çıkan farklı tepkiler...
Ama "gerçek" herzaman yol gösterir, ortaya çıkarır.
hani bu tıpkı benim ev kiramın "gerçeğinin" aslında 20 milyon olduğu halde ailemin bana gösterdiği aşırı tepkiye karşı verilen savunmalardan biri olan yalan -- (aslında kiramın 50 milyon olduğu "gerçeği")--gibi...

zaman ,mekan ve suçlar "gerçeği" değiştiriyor.
çözüm olan bu "gerçek"lerin şartlarının tartılması ve asıl "gerçek"in ortaya çıkarılması.
tabi bu söylediklerim olaylar üzerine
yaşama dair sorumluluklar hala uzakta karanlık bi siluet olarak bakıyo...
bu olgudan korkarsan o siluet sana ait değilmiş gibi gelir
anlata bildim mi yoksa gene mi saçmaladım ?!...
mems

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Replying to:

anlıyamadığım tek şey; kendi yaşamlarımızın sorumluluğunu başkalarına mı yüklemeliyiz....